Wygodny kompostownik plastikowy do ogrodu

Kompostownik plastikowy – wygoda i komfort użytkowania

Naturalny nawóz jest najlepszym dodatkiem podczas uprawy roślin ogrodowych, warzyw, kwiatów czy drzewek. Substancje w nim zawarte wchłaniają się znacznie intensywniej aniżeli przy stosowaniu nawozów sztucznych. Jednocześnie kompost wzbogaca strukturę gleby, poprawiając jej żyzność. Aby jednak przygotować dobrej jakości kompost należy zainwestować w kompostownik. Jest to pojemnik, w którym dochodzi do szybkiego rozkładu cząstek organicznych.

Efektem tego rozkładu jest kompost, czyli naturalny nawóz, przyjazny zarówno roślinom jak i środowisku. Wykorzystując plastikowy kompostownik w ogrodzie można uzyskać naturalny nawóz w bardzo krótkim czasie. Plastikowy kompostownik ogranicza także zapachy, które są wydzielane przez rozkładające się resztki organiczne. Jest to szczególnie ważne w okresie wiosennym oraz letnim. Natomiast w przypadku kompostu przygotowywanego na tradycyjnej pryzmie nieprzyjemne zapachy mogą być bardzo intensywne, a tym samym stanowić mogą dużą uciążliwość. Co więcej plastikowy kompostownik pozwala na lepsze napowietrzenie masy, łatwiejsze mieszanie, a także pobieranie. Na rynku spotkać można kompostowniki plastikowe otwarte, ale także zamknięte. W przypadku kompostowników otwartych dużą zaletą jest możliwość swobodnego dostępu do tlenu. Wiąże się to oczywiście z nieco bardziej intensywnym zapachem oraz mniejszą termoizolacją. Może to z kolei wydłużyć procesy gnilne, zwłaszcza w okresie zimy. Zaś plastikowe kompostowniki zamknięte są najbardziej popularnym rozwiązaniem. Posiadają otwierany w jego, a także dodatkowe otwory w ściankach. W ten sposób swobodnie prowadzona jest w cyrkulacja powietrza.

Szybkie przygotowanie kompostu

Wybierając plastikowy kompostownik do ogrodu można uzyskać naturalny kompost nawet w cztery miesiące. Plastikowy kompostownik jest lekki, dlatego z łatwością można przenosić go w dowolne miejsce w ogrodzie. Wykorzystując na bieżąco śmieci biodegradowalne, czyli na przykład obierki, resztki warzyw i owoców, skorupki jajek można stworzyć nawóz naturalny pełen cennych składników odżywczych. Do kompostu wrzucić można także opadłe liście drzew, skoszoną trawę, a także resztki roślin. Pozwoli to uporządkować teren w ogrodzie, unikając nadmiernej ilości śmieci. W przypadku naturalnej pryzmy procesy gnilne nierzadko trwają około półtora roku. Natomiast kompostownik plastikowy znacząco przyspiesza przebieg tychże procentów, które wówczas mogą trwać od czterech do sześciu miesięcy. Oczywiście zależy to od pory roku, a także ilości i składu wrzuconych do kompostownika resztek organicznych. W przypadku kompostowników zamkniętych proces może trwać nieco szybciej, gdyż wewnątrz łatwiej utrzymywana jest dodatnia temperatura. Ta zaś jest niezbędna do prowadzenia procesów gnilnych. Jednocześnie pokrywa nie dopuści do nadmiernego wysuszenia się masy zwłaszcza w okresie wiosennym oraz w czasie upałów letnich. Dodatkowo całkowity czas wytwarzania się kompostu uzależniony jest także od wielkości kompostownika. W mniejszych pojemnikach procesy zachodzą szybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *