Szkolenie PPL(A) – czym jest i jak wygląda?

szkolenie ppl

Możliwość latania samolotem to marzenie wielu osób, szczególnie małych chłopców, a następnie już dorosłych mężczyzn. By jednak do tego doszło, niezbędne jest ukończenie kursu, który przygotuje nas do tejże sztuki. Zdobycie takiej licencji wiąże się niestety z przyswojeniem sobie wielu zagadnień potrzebnych następnie do realizacji szkolenie praktycznego. Uzyskanie licencji PPL(A) – Pilota Samolotowego Turystycznego, będzie Twoim pierwszym krokiem w realizacji marzeń o lataniu.

Ta kwalifikacja pozwoli Ci na pełnienie funkcji pilota dowódcy (PIC) jednosilnikowych, tłokowych samolotów o maksymalnej masie startowej 5700 kg, w ciągu dnia, w warunkach meteorologiczno-wizualnych (tj. dobrych warunkach pogodowych). Dużą zaletą tej licencji jest jednak fakt, że jako jedyna w przypadku kursów pozwalających na latanie samolotami jednosilnikowymi nie posiada ograniczeń w ilości przewożonych osób, jak również umożliwia latanie w przestrzeni kontrolowanej. Co więcej, po zaliczeniu egzaminu z języka angielskiego, możemy również latać poza granice Polski.

Celem całego szkolenia do licencji PPL(A) jest umożliwienie kursantom wykonywania operacji lotniczych zgodnie z Przepisami Lotu z Widocznością (VFR). Szkolenia PPL(A) został podzielony na dwie części: teoretyczną oraz praktyczną. Wnioskodawcy mogą przystąpić do szkolenia praktycznego tylko po zaliczeniu części teoretycznej zgodnej z regulaminem.

Jak przebiega szkolenie teoretyczne?

Ważną informacją jest ta, że większość akademii lotniczych nie czeka na zgromadzenie się całej grupy. Każdy może zatem dołączyć w dowolnym momencie i rozpocząć swoją naukę. Ta składa się z kilkudziesięciu godzin. Podzielona jest oczywiście na e-learning, dzięki czemu możemy się uczyć indywidualnie o dowolnej porze, godząc naukę z pracą czy szkołą. Ponadto pewna część szkolenia jest prowadzona również w formie stacjonarnych wykładów. Po ukończeniu i oczywiście zaliczeniu egzaminu możemy przejść następnie do części praktycznej.

Jak wygląda zatem część praktyczna szkolenia PPL(A)?

Szkolenie PPL praktyczne obejmuje 45 godzin nalotu – niewielka część godzin może się odbyć na symulatorze lodu. Z tych 45 godzin około 10 to tak zwane godziny „solo”, czyli godziny lotu bez instruktora. Przed wykonaniem lotu „solo” zostaniemy oczywiście poproszeni o uzyskanie co najmniej orzeczenia lekarskiego FCL klasy 2 oraz licencji radiooperatora zawodowego w lotniczej służbie radiokomunikacyjnej wydanej przez UKE na podstawie pozytywnego wyniku egzaminu.

Jaki jest koszt szkolenia PPL(A)?

Nie ma jednoznacznej ceny, jaką musimy zapłacić za odbycie szkolenia PPL(A). Jest to w dużej mierze zależne od szkoły, liczby godzin nauki stacjonarnej, a także liczby godzin nalotu. Niemniej jednak ceny w Polsce wahają się aktualnie w granicach 25-35 tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *