Jakich dokumentów potrzebujemy do odprawy celnej?

dokumenty-do-odprawy-celnej

Odprawa celna to procedura, która zapewne niejednemu przedsiębiorcy śni się po nocach. Jest ona niestety nieodzownym elementem każdej firmy, która prowadzi wymianę handlową z przedsiębiorcami z krajów trzecich, czyli tych nienależących do wspólnoty Unii Europejskiej. Odprawa celna odbywa się w celu sprawdzenia, czy wszystkie przewożone przez granicę towary oraz dokumentacja spełniają wymogi i regulacje prawne wynikające z przepisów.

Inną kwestią jest niestety naliczanie opłat celnych, które towarzyszą odprawie. Nazywamy je cłem i są one naliczane, a następnie pobierane na takich samych warunkach niezależnie od kraju, w którym dokonujemy odprawy celnej. Kwota najczęściej zależy od wartości towaru, rzadziej również od jego wagi.

W Polsce za odprawy celne odpowiada KAS, czyli Krajowa Administracja Sądowa, która nadzoruje cały obszar cła oraz wszelkie procedury, którymi objęta jest odprawa celna. Jeśli mowa już o procedurach, to ich nieodzownym elementem są dokumenty, które musimy złożyć, by odprawa celna dobiegła do idealnego zakończenia.

Jakich więc dokumentów potrzebujemy?

Poniżej przedstawiamy Państwu listę niezbędnych dokumentów, które muszą się znaleźć podczas składania dokumentacji do odprawy celnej. Bez nich niestety nie będzie mogła być ona zrealizowana.

Faktura handlowa oraz jej tłumaczenie

Dokumenty do oprawy celnej, które trzeba mieć. Faktura to najważniejszy dokument, bez którego nie obejdzie się żadna odprawa celna. Faktura handlowa powinna być dostarczona w oryginale, a także przetłumaczona na język polski. Wystawia ją zawsze podmiot sprzedający i jest ona swoistym potwierdzeniem zawarcia transakcji kupna-sprzedaży pomiędzy kupującym a sprzedającym. Faktura handlowa powinna zawierać takie informacje, jak dane osobowe kupującego, dane osobowe sprzedającego, numer oraz datę wystawienia faktury, ilość towaru, jego cenę jednostkową, jednostkę miary, wartość całkowitą, a także kraj pochodzenia, warunki dostawy zgodne z obowiązującymi regułami INCOTERM, wagę netto/brutto oraz liczbę i rodzaj opakowań.

Packing list

Jest to specyfikacja towarowa, która potwierdza w sposób szczegółowy jaki towar, w jakiej ilości oraz o jakiej wadze jest załadowany na dany środek transportu. Tenże dokument jest wystawiany zawsze przez załadowcę towaru. Powinien już posiadać odniesienie do numeru faktury handlowej, a także następujące dane:

  • Datę wystawienia,
  • Nazwę towaru (powinna być ona taka sama jak na fakturze handlowej),
  • Ilość,
  • Wagę towaru (netto oraz brutto),
  • Liczbę i rodzaj opakowań.

List przewozowy

List przewozowy to z kolei dokument, który potwierdza przyjęcie przesyłki do przewozu. Jest on również wskazówką, jaką trasę ma obrać przesyłka i do jakiego miejsca na ziemi ma ona trafić. W zależności od środku transportu możemy wymienić aż cztery rodzaje listu przewozowego. Jest to Konosament – w przypadku transportu morskiego, CMR, jeśli dostawa jest realizowana transportem drogowym, CIM, jeśli dostawa realizowana jest za sprawą transportu kolejowego oraz AWB (AIR WAYBILL), jeśli towar dostarczany jest drogą lotniczą.

Niezależnie jednak od tego jaki rodzaj listu przewozowego nas obowiązuje, musi on zawierać takie informacje, jak nazwę towaru, rodzaj towaru, liczbę i rodzaj opakowań, wagę netto i brutto towaru, dane załadowcy i odbiorcy towaru, miejsce i datę załadunku, miejsce przeznaczenia, numer środka transportu, na który załadowano towar, numery plomb jeśli były zakładane, miejsce i datę sporządzenia listu przewozowego, a także stan ładunki i ewentualne czynności, jakimi powinien zostać poddany towar w trakcie transportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *