Chcesz ogrzewać dom pompą ciepła? Sprawdź jak działa

pompy ciepła pruszków

Projektowanie, a następnie budowanie nowego, często pierwszego domu w naszym życiu to wielka frajda, ale i równie wielkie wyzwanie. Nawet jeśli zamierzamy wynająć doświadczoną ekipę, która zbuduje nam nasze wymarzone gniazdko to i tak musimy poświęcić wiele czasu na równie wiele aspektów i szczegółów, których na pierwszy rzut oka nie bierzemy w ogóle pod uwagę. Jednym z nich jest zapewnienie sobie komfortowej temperatury zarówno w zimę, jak i w lato. W związku z tym coraz bardziej popularnym rozwiązaniem stają się pompy ciepła, które nie wymagają dużego zaangażowania z naszej strony, sama eksploatacja jest tania, a jej działanie jest proekologiczne, dzięki czemu możemy uzyskać niemałe dofinansowanie z budżetu czy to lokalnych czy też państwowych władz.

Jak działa pompa ciepła?

Zanim zaczniemy dokładnie opisywać działanie samej pompy, to warto na samym początku skonfrontować ją z innymi, tradycyjnymi systemami grzewczymi, tj. tymi zasilanymi gazem, olejem, elektrycznością czy też paliwami stałymi. Wszystkie te systemy pracują na zasadzie spalania powyższych spalin, dzięki czemu możemy ogrzać pomieszczenia w naszym domu. Należy jednak pamiętać o jednej, bardzo istotnej wadzie takiego zasilania – żeby osiągnąć w domu temperaturę powiedzmy 20 stopni Celsjusza, jesteśmy zmuszeni wytworzyć najpierw temperaturę nawet 1500 stopni Celsjusza w kotle, co kosztuje wiele pracy urządzenia, wiele pieniędzy, ale i jest niezdrowe dla środowiska – w końcu gdzieś spaliny muszą zostać uwolnione!

Tego wszystkiego możemy jednak uniknąć, wykorzystując pompę ciepła. Jest to bowiem urządzenie, które nie produkuje energii i dlatego też do jego działania nie jest konieczny proces spalania i wytwarzania aż tak ogromnych temperatur. Dzięki temu nie wytwarzamy również spalin, popiołu, kurzu i innego brudu, który nie sprzyja naszemu zdrowiu. Pompy ciepła jako bardzo inteligentne i nowoczesne urządzenia, energię wykorzystuje ze środowiska naturalnego – w zależności jaką pompę wybierzemy, będzie ona pobierała „moc” z gruntu, wody lub powietrza.

Pompa ciepła dostarcza do naszego domu wodę o temperaturze około 55 stopni Celsjusza, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w instalacjach niskotemperaturowych, czyli chociażby przy ogrzewaniu podłogowym, ściennym lub sufitowym. Wykorzystuje ona procesy termodynamiczne i przetwarza energię pierwotną, w tę dostarczaną ostatecznie do instalacji grzewczych. W takim procesie potrzebne jest jednak również dodatkowe zasilanie, najczęściej w formie prądu elektrycznego, co nie zmienia faktu, że rachunki płacimy tylko za prąd, a energię czerpiemy za darmo z gruntu, powietrza bądź wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *