Podatek od handlu detalicznego zawieszony

Projekt nowelizacji ustawy o podatku od handlu detalicznego zakłada jego zawieszenie do 2019 roku. Informacja ta zamieszczona została na stronie Rządowego Centrum Legislacji i oznacza, że w 2018 roku budżet państwa będzie uboższy o przewidywany dochód z podatku, który wynosić miał 1 mld 590,3 mln zł.

Resort finansów tłumaczy sytuację koniecznością zawieszenia przepisów. Podatki mają być pobierane dopiero od przychodów osiąganych od pierwszego dnia 2019 roku.

Komisja Europejska wyjaśnia sprawę podatku, gdyż pojawiły się zarzuty, iż progresywne stawki bazujące na wysokości przychodów zapewniają przewagę firmom osiągającym niski przychód. Narusza to unijne zasady pomocy państwa. Komisja Europejska nakazała Polsce zawieszenia ustawy do czasu całkowitego zakończenia wyjaśniania sprawy.

Resort finansów w konsekwencji zawiesił pobór podatku do końca 2016 roku a następnie ustawę zawiesił na cały 2017 rok. Decyzja Komisji została jednak przez Polskę zaskarżona do Trybunału Sprawiedliwości. Skarga dotyczyła, między innymi błędnej oceny zakwalifikowania podatku jako pomocy państwa. Skarga najprawdopodobniej nie zostanie przez Trybunał rozpatrzona w przewidywanym czasie, dlatego pojawia się konieczność przedłużenia okresu zawieszenia przepisów.

Dokładniejsze analizy Komisji wykazały, że progresywny charakter podatku działający na korzyść części przedsiębiorstw, szkodzi innym. System oparty na progresywnych podatkach spowodowałby, iż niektóre przedsiębiorstwa w ogóle nie musiałyby płacić podatku, albo płaciłyby podatek bardzo niski- dawałoby to małym przedsiębiorstwom przewagę ekonomiczną.

Komisja Europejska, mimo iż zaznacza, że Polska ma prawo do decydowania o obowiązującym prawie to jednak nie może być ono sprzeczne z prawem Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *