KNF i NBA chcą walczyć z kryptowalutami?

bitcoin

Komisja Nadzoru Finansowego planuje rozpocząć za kilka miesięcy kampanię informującą o ryzyku związanym z kryptowalutami, jednak już teraz przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim uruchomiona została strona internetowa wspierająca kampanię. Nietrudno zaobserwować, iż działania te ukierunkowane są bardziej na zniechęcenie to kryptowalut niż ostrzeganie przed ewentualnym ryzykiem. Na stronie uwazajnakryptowaluty.pl dowiedzieć można się, iż kryptowaluty to nie pieniądze i dlatego nie posiadają statusu prawnego niezbędnego dla korzystania z danych środków płatniczych w Polsce. Zdaniem KNF i NBP zakup kryptowalut to inwestycja najwyższego ryzyka.

Informacje na stronie wyraźnie podkreślają, że kryptowaluty to, tzw. nibywaluty lub pseudowaluty, nie można nawet nazwać ich pieniędzmi elektronicznymi a już absolutnie nie można stawiać ich na równi z oficjalną państwową walutą. Kryptowaluty nie działają według określonego komputerowego algorytmu a także nie są emitowane przez Bank Centralny ani żaden inny publiczny organ.

Strona spotkała się z ogromną krytyką środowiska kryptowalutowego ze względu na bardzo agresywne wypowiadanie się na temat waluty cyfrowej, zamiast jak było w zamierzeniu – informowania o niej. Kwestie mogące stanowić najbardziej użyteczne informacje opisane zostały na samym końcu – poruszony został temat ryzyka związanego z zakupem, inwestowaniem oraz posiadaniem kryptowalut. Są to przede wszystkim:

  • Ryzyko wynikające z ewentualnością kradzieży środków pieniężnych. Może wydarzyć się to w wyniku tzw. cyberataku na podmiot odpowiedzialny między innymi za wymianę kryptowalut. Przykładem może być jeden z największych polskich serwisów wymieniających kryptowaluty, który z dnia na dzień zakończył swoją działalność.
  • Ryzyko wynikające z braku gwarancji udzielanej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, w przypadku standardowych depozytów bankowych.
  • Ryzyko wynikające z brakiem powszechnej akceptowalności kryptowaluty. Nie można dokonywać nimi płatności w punktach handlowo- usługowych.
  • Ryzyko oszustwa, do którego niejednokrotnie dochodzi w wyniku tworzenia tzw. piramidy finansowej, prowadzącego często do całkowitej utraty środków finansowych. Ryzyko zmienności ceny, która silnie charakteryzuje kryptowaluty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *