Jaki rodzaj opodatkowania wybrać – jednoosobowa działalność gospodarcza

podatkiO tym w jaki sposób będzie się rozliczać podatek decydujące znaczenie ma o jakiej formie działalności gospodarczej mówimy. Są cztery takie możliwości rozliczenia podatku. Dwie z nich przedsiębiorcy mają już ustalone według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Według, którego możliwe jest rozliczanie na zasadach ogólnych lub według podatku liniowego. Kolejne dwa sposoby rozliczania zawarte są w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W tym przypadku można wybrać formę ryczałtu przychodów ewidencjonowanych lub kartę podatkową. Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą rozliczać się na w oparciu o ustawę ryczałtową zależy to od rodzaju działalności jaką prowadzą.

Z danych jakie posiada Ministerstwo Finansów na ogólnych zasadach rozliczyło się 1,4 mln. Firm, ryczałtowo 488, 5 tysięcy osób, na zasadzie podatku liniowego 399 tysięcy osób, rozliczenie na kartę wybrało tylko 150 tysięcy osób. Warto zaznaczyć, że są to dane szacunkowe ponieważ podatnicy rozliczający na kartę podatkową nie są zobowiązani do składania zeznań podatkowych. Wybrany rodzaj podatku można zmienić zazwyczaj na początku roku podatkowego ale trzeba spełniać pewne warunki. Z zasady raz wybrany rodzaj podatku należy płacić przez kolejne lata, wyjątkiem są podatnicy karty podatkowej, którzy mogą zmieniać sposób płacenia podatku przez cały rok podatkowy.

Zasady ogólne

Na zasadach ogólnych może rozliczać się każda osoba prowadząca działalność tutaj podstawą do rozliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodami, a kosztami jego uzyskania. Ten rodzaj rozliczania jest najkorzystniejszy dla osób, których dochód nie przekracza 85 tysięcy rocznie, a prowadzenie działalności związane jest ponoszeniem wysokich kosztów. Zaletą jest tu możliwość odliczenia kwoty wolne od podatku, ulg na dzieci lub prowadzonych rehabilitacji. Można rozliczać się z małżonkiem i jako osoba samotnie wychowująca dzieci, pozytywne jest to, że w danym roku podatkowym dochód przed opodatkowaniem można pomniejszyć o straty poniesione w latach poprzednich i inne rozliczenia. Wadą takiego sposobu rozliczania jest to, że przychody uzyskane z działalności trzeba połączyć z wszystkimi innymi przychodami. Jeśli okaże się, że będą wyższe od kwoty 85 tysięcy złoty to podatek zostaje zwiększony do stawki 32 procentowej. Podatnicy zobowiązani są do wpłacania zaliczek na podatek jest rozłożone na raty miesięczne lub kwartalne. Konieczne jest też prowadzenie księgi przychodów i rozchodów..

Podatek liniowy

Przy podatku liniowym odlicza się stały podatek 19 procentowy bez względu na to jakie są dochody. Podatek liniowy jest korzystny jeśli uzyskujemy dochody ponad 100 tysięcy złoty rocznie . Mogą z niego korzystać osoby prowadzące samodzielną działalność gospodarczą lub w spółkach jest jednak pewien warunek każdy wspólnik rozlicza się w taki sam sposób. Stawka podatku liniowego jest stała ale nie ma możliwości do odliczenia ulg nie można rozliczyć się ze współmałżonkiem ani na zasadach obowiązujących osoby samotnie wychowujące dzieci. Korzysta się z : odliczenia strat poniesionych w latach poprzednich, odliczenia kosztów na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne.

Podatnik zobowiązany jest do prowadzenia ksiąg podatkowych, a na ich podstawie jest ustalana podstawa opodatkowania. Taka forma rozliczania nie wymaga od podatnika składania deklaracji w ciągu roku. Dochody rozlicza się w zeznaniu PIT- 37 co umożliwia skorzystanie z ulg i odliczeń.

Ryczałtowo

Przedsiębiorcy, których dochody w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły 150 tysięcy euro mogą rozliczać się ryczałtem. Może to odbywać się na stawkach : 20 %, 17%, 8,5%, 5,5% , 3% wszystko zależy od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej. Dla przykładu: 17% stawkę mogą stosować osoby zatrudnione na parkingach, w hotelach, 20% weterynarze i stomatolodzy, najniższa stawka dotyczy przedsiębiorców z branży gastronomicznej. Taka forma rozliczania nie dotyczy osób zajmujących się prowadzeniem lombardów, aptek, handlem częściami samochodowymi innych wolnych zawodów. Przy rozliczaniu ryczałtowym podstawą naliczenia podatku jest wartość uzyskanego przychodu firmy nie pomniejszonego o koszty uzyskane.

Karta podatkowa

Najmniej skomplikowaną formą płacenia podatku jest Karta podatkowa w tym przypadku podatnik nie jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg podatkowych należy jednak prowadzić ewidencję zatrudnienia oraz karty przychodów i pracowników. Konieczne jest kompletowanie rachunków i faktur potwierdzających sprzedaż towarów i usług. Przy karcie podatkowej to Urząd Skarbowy ustala wysokość podatku opierając się na danych przedstawionych przez podatnika. Stawki podatku ustalane są kwotowo, a ich wysokość w dużej mierze zależy od wielkości miasta w którym prowadzona jest działalność oraz od liczby osób zatrudnionych w firmie. Rozliczać się na kartę podatkową mogą prowadzący działalność gospodarczą usługową i wytwórczo – usługową.

Wysokość uzyskiwanych dochodów nie ma w przypadku karty podatkowej znaczenia . Osoby rozliczające się na kartę podatkową mogą skorzystać z zawieszenia swojej działalności na okres nie mniejszy niż 10 dni nie zwalnia to podatnika od płacenia składek na ZUS można jednak liczyć, że podatek zostanie odpowiednio obniżony.

Opodatkowanie na kartę podatkową jest wykorzystywane przez niewielką ilość osób ponieważ dotyczy ona głównie zajmujących się rzemiosłem tymczasem wielu rzemieślników nie funkcjonuje już na rynku. Obecnie coraz trudniej jest znaleźć zakład szklarki czy szewski. Karta podatkowa daje możliwość tylko jednego odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne innych ulg w tym sposobie rozliczania nie ma.

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *